Igazából kötelező...
16/2001. (III. 3.) FVM rendelet
A Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat kiadásáról szóló Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium egyértelműen rendelkezik róla: 4.9.4. "A tenyészbikát egyéves korától kötelező orrkarikával ellátni."
Egy jó idegzetű, kezes, szeretetben nevelkedett Kárpáti Borzderes bikának nem kellene (ha nem írná elő a törvény), de mégis célszerű. Ez normál esetben egy biztonsági funkció. Megeshet, hogy hiába szelíd, kezes a jószág, egy ivarzó tehén a közelben és minden tanult viselkedési forma borul. Egy ilyen “eszét vesztett” sok mázsás, estenként tonnás állatot megfékezni nem egyszerű dolog. Az orrkarika komoly segítséget nyújt szakavatott kezekben. Ezért célszerű az orrkarikára olyan módon tekinteni, mint bármilyen védő felszerelésre: A viselése még ha kényelmetlenséget is okoz, és rendszerint szükségtelennek tűnik, képes megóvni bennünket vagy szeretteinket egy esetleges tragédiától.
Nem fáj neki?
A bikáknak általában jóval magasabb a fájdalom küszöbük, mint egy embernek. Ennek ellenére bizonyos, hogy fájna neki érzéstelenítés nélkül. Az orrkarikát még fiatalon egy éves koruk körül kapják meg. Helyileg elérzéstelenítik, majd egy gyors szakszerű mozdulattal behelyezi a szakember. A karikát aztán naponta forgatni kell, hogy ne forrjon össze a sebbel. Az állat hamar megszokja semmilyen élettani helyzetében nem akadályozza. Később, nagy szolgálatot tehet a karika, akár életet is menthet.